Hyvinkään Palloseura syntyi 70 vuotta sitten
23.10.2017 10:36 Uutiset / Pääsivusto

21.1.1947 perustettu HyPS on toiminut jo kahdeksalla vuosikymmenellä.

70-vuotisjuhlavuotensa päätösjuhlaa 28.10.2017 viettävä Hyvinkään Palloseura on vaikuttanut hyvinkääläisessä urheiluelämässä jo kahdeksalla vuosikymmenellä.

Hyvinkään Palloseura perustettiin Yhdistyneitten Villatehtaitten Palloilijat ry:n eli YVP:n työn jatkajaksi. YVP oli perustettu vuonna 1934 pyörittämään Villatehtaan työntekijöiden ja toimihenkilöiden liikuntatoimintaa.

Jalkapallo eli YVP:ssä vahvana heti alusta alkaen, ja kesäisin yhdistys pyöritti jalkapallosarjaa, johon osallistui seitsemän tehtaan osastoa. Myöhemmin sarjaan tuli vielä mukaan Hyvinkään kauppalan joukkue.

Talvisin YVP järjesti mm. massahiihtotapahtuman, johon osallistui jopa 500 hiihtäjää. Talvisin tehdas jäädytti luistinradan, missä pelattiin jääpalloa. Jalkapallo ja jääpallo olivat YVP:n tärkeimmät urheilulajit, mutta seuran ohjelmassa ehtivät olla myös luistelu, nyrkkeily ja pyöräily.

Villatehtaan futisjoukkueessa pelasi jo vuonna 1935 ulkopuolisia, jalkapallokentillä menestyneitä pelaajia. Mukana oli mm. 21 maaottelua pelannut pelaaja.

Vuonna 1939 YVP nousi Suomen Palloliiton SPL:n toiseksi ylimpään eli B-sarjaan – tosin vain vuodeksi.

Tehdas rakennutti kentän

Villatehdas edisti hyvinkääläistä jalkapalloharrastusta rakennuttamalla Torikadun varteen jalkapallokentän.

YVP pyöritti vielä sotien jälkeen vuonna 1945 sekä jalkapallo- että jääpallotoimintaa, mutta sen toiminta ei ollut enää sotia edeltävällä tasolla. Vuoden 1946 aikana alkoi itää ajatus uudesta seurasta, ja tätä varten perustettiin toimikunta.

Osaltaan tähän vaikutti se, että kun YVP syntyi 30-luvulla, suurin osa hyvinkääläisistä oli Villatehtaan palveluksessa. 40-luvulla Hyvinkään väkiluku kasvoi ja paikkakunnalle tuli uusia, isoja työnantajia. Tässä vaiheessa urheiluseuratoiminnan jatkaminen jonkun firman puitteissa ei ollut enää perusteltua.

Hyvinkään Palloseura syntyi 21.1.1947

Hyvinkään Palloseuran perustamiskokouksessa oli läsnä 51 henkilöä, joista suurin osa oli junioreita. Seuran, jonka nimestä jouduttiin äänestämään, ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Erkki Mäkinen. HyPSin ensimmäinen johtokunta sai tehdä seuran värivalinnat, ja se päätyi englantilaisen Preston-liigajoukkueen punaiseen sävyyn. Villatehdas lahjoitti YVP:n seuraajalle kymmenen osakettaan.

Jääpallo päättyi Hyvinkään Palloseurassa vuonna 1950. Jääkiekko säilyi HyPSissä jalkapallon rinnalla vuoteen 1959 saakka, jolloin Kaukasten Voima sai seuran pelivarusteet. Jääkiekosta luopuminen oli hyvä ratkaisu, sillä kahden lajin pyörittäminen oli alkanut käydä liian raskaaksi.

Jo vuonna 1947 Hyvinkäällä oli selvästi nuorentunut futisjoukkue, sillä monet (vanhemmat) YVP:n pelaajat olivat lopettaneet. Pari vuotta perustamisensa jälkeen HyPS teki vuoden vierailun Suomensarjaan, ja samanlaiset visiitit se teki toiseksi korkeimmalle sarjatasolle sekä 50- että 60-luvulla.

Vanhat vuosikymmenet

HyPSin ensimmäisistä vuosikymmenistä voit lukea oheisten linkkien alta:

HyPS 1940-luvulla

HyPS 1950-luvulla

HyPS 1960-luvulla


   
Lisää uutisia
Hyvinkään Palloseura ry
«  Syyskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Kategoriat